Bitcoin Kritik Desteğin Altına Düştü: Analistler Ne Bekliyor?

Bitcoin geçtiğimiz Cumartesi günü elde ettiği tüm kazanımları kaybetti. Lider kripto para Çarşamba günü kritik 60.000 dolar seviyesinin altını ziyaret etti. Bugün erken saatlerde 64.000 doların üzerine kısa süreli bir yükselişin ardından, 59.900 dolara kadar geriledi. Böylece BTC, Mart başından bu yana en zayıf noktasını da test etmiş oldu.

Bitcoin için güncel ticaret dinamikleri

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere lider kripto para Bitcoin, bugün ciddi irtifa kaybetti. Böylece, hafta başındaki kazançlarını da geri vermiş oldu. Bununla birlikte, Binance’da en aktif Bitcoin alım satım paritesi (BTC-USDT) 60.000 doların altında yığılmış çok sayıda alım emri gösteriyor. Alım emirler, satış emirlerinden daha baskın durumda. Bu durum, bu düşük seviyelerde daha fazla kayıpları önleyebilecek güçlü bir piyasa talebine işaret ediyor.

Bununla birlikte, Bitcoin en son zirvesinden %15’in üzerinde düştü. Ayrıca, altcoinler de %40-%50 arasında değişen kayıplar yaşadı. Glassnode’un verilerine göre, bu tür düşüşler önceki boğa piyasası düzeltmelerindeki tipik davranışları yansıtıyor. Ancak görünür alım bölgelerine rağmen, büyük yatırımcılar düşüşü satın almakta tereddüt ediyor.

BTC’nin teknik görünümü düşüşü işaret ediyor!

Popüler bir teknik analiz aracı olan Wyckoff yöntemi de potansiyel olarak daha fazla düşüşe işaret ediyor. Stockmoney Lizards’ın bir tweet aracılığıyla yaptığı son analiz, Bitcoin’in şu anda Wyckoff Dağıtım Modelinin “zayıflık işareti” olarak adlandırılan aşamasında olduğunu gösteriyor. Bu, talepte bir azalma ile karakterize edilen bir aşama. Genellikle de olası bir fiyat düşüşüne yol açıyor.

Teknik açıdan baktığımızda, BTC fiyatı 70.000 dolar direnç seviyesinden ret gördü. Bunun ardından 60.000 dolar destek bölgesini yeniden test edilmeye doğru ilerledi. Analiste göre, bunun altına inmesi muhtemelen 55.000 dolar seviyesine doğru sert bir düşüşe yol açabilir. Tersine, Bitcoin 68.000 doları tekrar aşabilirse, yeni zirvelere ulaşmak hemen köşede olabilir. Bununla birlikte, Göreceli Güç Endeksi (RSI) şu anda %50’nin altında. Bu yüzden, bir çöküş olasılığı yüksek. Yani, potansiyel olarak ciddi piyasa sonuçlarına yol açması muhtemel.

Bitcoin ETF’ler kan kaybediyor!

Bu durum, Federal Reserve’in devam eden yüksek faiz politikası ve İran-İsrail çatışması nedeniyle artan gerilim gibi dış ekonomik faktörler nedeniyle daha da kötüleşiyor. Dolayısıyla, bu gelişmeler yatırımcıları riskten uzak durmaya itiyor. İran-İsrail çatışmasının başladığı 12 Nisan’dan bu yana Bitcoin ETF’lerinde yaklaşık 150 milyon dolarlık çıkış oldu. Bu da daha riskli varlıklardan geniş tabanlı bir kaçışa işaret ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir