CHP Ankara Milletvekili Demir: İŞKUR’a başvuran emeklilerin sayısı 30 bine ulaştı

CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir, “Yaklaşık 30 bin yaşlı yurttaş, İŞKUR’a başvurarak iş arıyor. Son bir yıldır iş arayışındakilerin sayısı ise 5 kat arttı” dedi.

Sözcü’de yer alan habere göre Demir şunları söyledi:

“60 yaş ve üzeri iş arayan yurttaşların sayısı geçen yılın nisan ayına göre yüzde 33,6 arttı. 2023 Nisan ayında 60 ve üzeri yaştaki 20 bin 905 kişinin kayıtlı olduğu İŞKUR’da bu yıl 27 bin 937 yurttaş iş için bekliyor. Emekliler ya başka bir işte çalışıyor ya da iş arıyor. Yaşlılık aylığı alan her 100 emekliden 17’si SGK’ye kayıtlı olarak ücretle bir başka işverenin yanında çalışıyor. Maaşları hiçbir şeye yetmeyen emekliler çareyi iş aramakta buluyor. Bu tablonun sorumlusu AKP ise emekli maaşından nasıl daha fazla kısarız derdinde.

“Emekliyi canından bezdirdiler”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan 2024’ü ‘Emekliler Yılı’ ilan etmişti. Ama görüyoruz ki 2024 yılı emekliler için sefalet yılı oldu. Memur emeklisinden esirgenen seyyanen zam, vermemek için bin bir takla attıkları üç kuruşluk ikramiyeler ile emekliyi canından bezdirdiler. Asgari ücretin altında kalan emekli aylığı, temel ihtiyaçlara bile yetmez oldu.

Emekliler de çalışanlar da aynı markete, aynı pazara gidiyor. Enflasyon herkes gibi onları da etkiliyor ama aynı zam emeklilere yapılmıyor. Bu emekliler ne yiyip içecek evlerini nasıl döndürecekler, AKP’nin umrunda bile değil. 60 yaşının üstünde büyüklerimiz İŞKUR kuyruklarında bekliyor belki bize de ekmek çıkar diye. Merak ediyorum, AKP’liler bu yaşananları görmüyor mu? Hükümet yetkililerinin içi sızlamıyor mu? Bunca yıl memlekete hizmet etmiş büyüklerimiz, huzurla emekliliklerini yaşayacaklarına kapı kapı gezip iş arıyor. İşte AKP’nin ‘Emekli Yılı’ bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir