Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Delil’den çağrı: Zarar büyük, afet bölgesi ilan edilsin

Diyarbakır’ın Çınar ile Mardin’in Mazıdağı ilçesinde çıkan ve 14 kişinin hayatını kaybettiği, 78 kişinin yaralandığı yangına ilişkin açıklamalarda bulunan Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Cevat Delil, “Köylülerin ve çiftçileri hasarı çok büyük. Bu alanın afet bölgesi ilan edilmesini bekliyoruz” dedi.

‘ÇİFTÇİLERİN HASARI BÜYÜK’

Amida Haber’e konuşan Diyarbakır Ziraat Odası Başkanı Cevat Delil, hasarın çok büyük olduğunu belirtti. Delil, konuşmasına şöyle devam etti: “Köylülerin ve çiftçileri hasarı çok büyük. Tarım ve orman bakanlığının alanda zarar, ziyan tespit çalışmaları sürüyor. Bu alanın afet bölgesi ilan edilmesini bekliyoruz. Bu yangınların önüne geçebilmek için hepimize büyük sorumluluklar düşüyor. Başta belediyelere ve bizlere. Belediyelerin her itfaiye ekiplerini büyütmesi ve tarım alanlarında hazır ekipler bulundurması, bizlerin de etrafa izmarit atıkları ve cam, pet gibi yangına sebebiyet verecek atıkları atmamamız gerekiyor.”

Diyarbakır’da 8 bin 100, Mardin’de ise 7 bin dönüm alanda hasara neden olan yangında, toplam 5 bin 450 dönüm ekili arazi de yandı. Yangında ayrıca 556 küçükbaş öldü, 250 yaralı hayvan da sahiplerinin rızasıyla Et ve Süt Kurumu’na kesime gönderildi. 120 hayvanın ise bölgedeki veterinerler tarafından tedavileri yapıldı.

Yangınla ilgili Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekiplerinin çalışması devam ediyor. Yangının çıkış nedeniyle ilgili Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma ise sürüyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir